Niezależność finansowa stanowi koncepcję, która przemawia do coraz większej ilości osób. U każdego z nas w świadomości pojawia się własna koncepcja tego zagadnienia.
Wszyscy zgadzają się co do znaczenia niezależności finansowej.
To fakt, że zyskując autonomię finansową, nie musisz codziennie pracować, by zaspokoić swoje potrzeby finansowe.
Będąc niezależnymi finansowo, nie będziecie zmuszeni wstawać rano, biec do pracy i wracać wieczorem, aby dostać wypłatę, zapłacić rachunki i zabezpieczyć byt sobie i swojej rodzinie.
Dopóki jesteście uzależnieni od wypłaty, nie będziecie w stanie wybrać kierunku nowej orientacji życiowej.
Dzięki niezależności finansowej uniezależnicie się od pensji i od szefa.
Oglądając w internecie sieci społecznościowe, sukcesy innych i rozkwit społeczeństwa konsumenckiego, możecie ulec złudzeniu, że robiąc jakiś film o wysokiej oglądalności albo oferując swoje fenomenalne pomysły, bez wysiłku osiągnięcie sukces.
Niestety, droga od przyziemnej rzeczywistości do spełnienia marzeń jest daleka i trudna, a wasze zasoby finansowe szybko stopnieją.
Jest pewne, że niezależności finansowej nie zdobywa się z dnia na dzień. To wymaga systematyczności, konsekwencji w realizowaniu założeń i cierpliwości.
Niezależność finansowa – kluczowe kwestie
W celu uzyskania autonomii finansowej musicie wyznaczyć sobie skuteczny plan działania i ciężko pracować nad jego realizacją.
Należy uważać na manipulatorów i cudowne rozwiązania, często bardzo kosztowne.
Wskazane jest, by nie dać się manipulować kombinatorom, którzy oferują niewiarygodne zyski z dźwigni kredytowej na rynku nieruchomości lub ryzykowne inwestycje z wykorzystaniem krypto walut.
Aby zdobyć niezależność finansową, powinniście pomyśleć o możliwościach generowania przychodów w inny sposób niż typowa wpłata.
Należy nauczyć się lepiej zarządzać swoim budżetem, oszczędzać i umiejętnie zainwestować kapitał.
Na początku możecie zająć się niewielkimi inwestycjami. Wszystko zależy od budżetu i gotowości do inwestowania – https://najlepszekonta.com/konto-maklerskie-dla-poczatkujacych/
Inwestując w odsetki składane lub kapitalizację środków, zbierzecie odpowiednią pulę, którą będzie można w odpowiednim momencie wykorzystać.
Możecie również lokować środki w aktywa trwałe, w przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, metale, kruszce szlachetne.
Oczywiście, że sposoby na uzyskanie niezależności finansowej stanowią bardzo szeroką domenę rozwiązań.
W planowaniu osobistego finansowania wyróżnia się następujące fazy życia:
1. Faza zależności.
Dotyczy ona dzieciństwa i okresu nauki. Osoba taka nie uzyskuje dochodów i nie ma nikogo na utrzymaniu.
2. Faza akumulacji.
Początek tej fazy zbiega się z wejściem na rynek pracy. Potrzeby, priorytety i styl życia różnią się u poszczególnych osób.
W okresie tym często nabywa się mieszkanie i zakłada rodzinę. Presja na budżet może być bardzo silna i trudno utrzymać równowagę ekonomiczną.
3. Faza konsolidacji.
Spłacasz kredyt hipoteczny, ale dochód przewyższa wydatki albo z powodu wzrostu dochodów, albo z powodu spadku wydatków. Wzrasta możliwość oszczędzania.
4. Faza niezależności finansowej.
Zostaje osiągnięta autonomia finansowa i jednostka osiąga dochody z emerytury, a inwestycje są wystarczające, by zachować odpowiedni poziom życia.
Istnieje możliwość podjęcia pracy lub rezygnacja z zatrudnienia.
5. Faza transferu.
Dla tych, którzy osiągną tę fazę, istnieje możliwość dalszego inwestowania. Aktywa zdecydowanie przewyższają potrzeby.
Jak można łatwo zauważyć, nie precyzujemy wieku dla żadnej z 5 faz, ponieważ każdą osobę charakteryzuje inny przebieg życia i aktywności zawodowej.
Prawdopodobnie można bezpiecznie stwierdzić, że aspirujecie, by osiągnąć fazę 4, niezależność finansową, kiedy to macie wybór alokacji swoich dochodów.